Paula Palmet
Teema: Inimese füsioloogia
Toimumisaeg: 13.15-15.55
Toimumiskoht: Biomeedikum, Ravila 19
Õppejõud: Jana Kivastik, Kersti Jagomägi
Arstiteaduste aluste neljandas tunnis saime väga palju uusi teadmisi. Esmalt rääkis õppejõud Jana Kivastik meile inimese füsioloogiast. Teemasid oli väga palju erinevaid: nende hulgas olid hormoonid, närvisüsteem, hingamisteed ja vereringe, kui tuua välja vaid mõned. Seal saime ka teada, mis on füsioloogia definitsioon - see on organismi talitlust uuriv teadus. Õppejõud küsis meie käest küsimusi näiteks vere glükoosisisalduse kohta ning uriini hulga ja selle värvuse kohta peale 1,5 l vee joomist.
Tund aega möödus kiiresti ning siis jõudis kätte aeg minna teise ruumi, kus ootas meid õpetaja Kersti Jagomägi, et anda edasi oma teadmisi arteriaalse vererõhu mõõtmise kohta inimesel. Algul rääkis ta muidugi ära kõik, mis meil selle teema kohta vaja teada oli, saime näiteks teada, et Eesti asub südamehaiguste riskipiirkonnas. Pärast seda saime ka ise proovida mõõta oma vererõhku paljude erinevate vererõhumõõtjatega. Me proovisime oma vererõhku mõõta vanamoelise käsitsi pumbatava mõõtjaga ja tänapäevaste masinatega, mida oli ka erinevaid: ühega sai mõõta vererõhku sõrmelt, teisega randmelt ja ülejäänutega õlavarrelt, mis on kõige traditsioonilisem viis.
Samal ajal, kui teised katsetasid erinevaid vererõhumõõtjaid, ühendasid õpetaja Jagomägi ja tema abiline Andre seadmete abil arvutiga ära ning ekraanile hakkasid ilmuma tema südame töö, vereõhu, pulsi ja veel mitme näitaja graafikud.
Saime selgeks kaks uut mõistet: spiromeetria, mis on hingamisteede uuring spetsiaalsete aparaatidega ja homöostaas, mis tähendab sisekeskkonna stabiilsena hoidmist.
Kommentaarid
Postita kommentaar