Biokeemia

15.03.2019
Veronika Schmidt

Teema: Biokeemia

Toimumisaeg: 05. märts, 13.15 - 14.45
Toimumiskoht: Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Nooruse 5
Õppejõud: Kaido Liiv

Tund toimus meile juba tuttava õppejõuga, Kaido Liiviga. Nii nagu eelmisel tunnil, vere koostisest ja veregruppidest, tõi ta välja väga huvitavaid ja naljakaid näiteid enda elust. Kuna tunnis rääkisime põhiliselt uriinist, tõi ta näite Lõunakeskuse poes kuuldud väljendist: "Mul on kood kollane", mis võiks tähendada, et keegi tahab minna WC-sse. 

Olen juba põhikoolis õppinud üht-teist uriini kohta ning umbes teadsin, mida annab uriinist teha, näiteks saab teha narkotesti, määrata suhkrutaset ning diagnoosida suguhaigusi. Igaüks sai endale ka aegunud narkotesti. Kuna see on aegunud, võib ta väga valesti näidata mõne aine olemasolu. Õppejõud Kaido Liiv rääkis, et kui ta oli veel tudeng, anti neile ka narkotest ning see näitas, et kraanivesi sisaldab amfetamiini. Neil tuli kohe grandisoosne mõte: koguda seda vett ning müüa. Kuid siis said nad teada, et mõned vees sisalduvad ained võivad teha testi positiivseks.
Tunnis rääkisime patsiendi ettevalmistuse standardnõuetest ning uriini kogumise viisidest. Kõige parem on hommikune uriin ning soovitatavalt 10 tundi enne proovi andmist mitte süüa ega juua. Väga tähtis on see, et patsient toob oma uriini proovi võimalikult kiiresti laborisse, kuna seismisel uriinis rakkude, glükoosi, ketokehade ning bilirubiinide tase langeb, pH ja nitritide tase tõuseb. 
Uriin võib olla must, piimjas, roheline, läbipaistev, oranz, tumekollane-pruunikas, punane ja pruun. Uriini värvus viitab mõnele haigusele, näiteks roheline uriin näitab, et inimesel on amitrüptilin või pseudomonas. Nii nagu õppejõud ütles, pseudomonas on ilus ja sellel on hea lille lõhn.
Rääkisime ka esmasuriini ja lõppuriini kogusest. Kuna teadsime, et lõppuriini kogus on 1-2 liitrit, pidime igaüks ära arvama kui palju moodustub esmasuriini 24 tunni jooksul. Tunni lõpus pidid kõik tegema testi, aga need, kes pakkusid õigele arvule (160-170l) kõige lähema vastuse, ei pidanud kirjutama seda. Nende inimeste seas olin ka mina aga kuna tahtsin enda teadmised proovile panna, siis kirjutasin ikkagi testi.
Samuti selles tunnis saime teha ise uriinitesti. Kõik arvasid, et me teeme päris uriiniga teste, kuid tunni lõpus õppejõud ütles, et purkides on tegelikult tee värvainete ja suhkruga. Testi tegemisel pidime ribatesti panema purki uriiniga ja seejärel asetama selle analüsaatorisse, mis analüüsis ja määras uriini koostise parameetreid ning andis vastuse paberi peale. Seejärel igaüks sai tehtud testi vastuseid võrrelda parameetrite normidega. 
See oli üks väga tore tund!

Kommentaarid